Loading
Игрите или квантовата физика

Игрите или квантовата физика

Всички сме чували, че знанията в днешно време не са достатъчни да се реализираш в обществото – нужни са също и умения, както и отношения. Оказва се, че игрите в детската градина са много по-важни от ранното ограмотяване.


Родителите на малки деца се тревожат много, дали децата им се развиват добре в сферата на науките.

– Може ли Джони да прочете 100 думи?
– Бети знае ли как да брои до 500?
– Том учи ли вече квантова физика?

Факт е, че ранното детско образование създава важна основа за научни знания. Обаче много родители биха се изненадали да научат, че социалните умения всъщност са далеч по-определящи за успехите в зряла възраст.

Независимо от това колко добре се справят с четенето или какви средства са инвестирали в тях родителите им, децата от забавачницата, които показват споделеност и съпричастност, имат по-големи шансове да завършат гимназия, да бъдат приети в университет, да си намерят работа и да не попаднат в затвора, отколкото тези, които не умеят да общуват с останалите.

Много родители съкращават времето за игри и общуване, за да го инвестират в изучаване на важни предмети. По този начин те лишават децата си от основния източник за придобиване на умения в дългосрочен план.

Ето пет важни социални умения, които ще направят децата ви успешни в бъдеще.

1. Да умее да играе с други деца.

Играта е мощен фактор за развитие в ранна детска възраст. Като играят с други, децата се учат да споделят и експериментират. Можете да помогнете на детето си да изгради умения, като му отделите време за свободна, нережисирана от възрастен, игра с другите.

2. Да търси сам решение на проблемите си.

Когато детето ви има проблем, оставете го да се опита само да намери решение. Помолете го да опише онова, което се случва, да помисли и да опита да се справи сам.

Да се учат от провалите си, да не се предават, да опитват отново и отново – самостоятелното решаване на проблем е важно личностно умение.

3. Да разпознава емоциите си.

Развивайте това умение, като обръщате внимание на емоционалните знаци и ги назовавайте. Правете го в къщи („Гледам лицето на брат ти точно сега и не мисля, че се забавлява.“, „Ти изглеждаше толкова щастлив, когато спечели, усмивката ти беше като слънчев лъч! „), обсъждайте емоциите в приказките.

Приказките са изпъстрени с преживявания от всякакво естество. Анализирането им като страничен наблюдател е много по-лесно, тъй като детето не е участник в историята и спокойно ще осъди поведението на Кумчо Вълчо. („Как мислите, че се е чувствал, когато се е случило това?“)

Имайте предвид, че прекомерното гледане на телевизия може да попречи на способността на детето да разпознава емоциите на другите.
Уверете се, че вашите деца прекарват достатъчно време и взаимодействат лице в лице с други реални хора, а не с пиксели и светлини на екрана.

Jeremiah Morelli

4. Да бъде полезен на другите.

Да бъдат полезни на другите, изисква от децата да гледат извън себе си и да разпознават нуждите на другите. Вашата задача е да стимулирате детето да се отнася с внимание към другите.
Нека помага у дома, нека участва активно в семейния живот. Благодарете му и го поощрете.

5. Да контролира импулсите си.

Това умение се подобрява чрез игри от типа на Великани-Джуджета, Танци и замразяване, Музикални столове, Размяна на роли, нов герой от въображаем сюжет и т.н. Децата се научават да мислят извън собствената си перспектива.

 


Автор: Аманда Морган
https://www.mother.ly/your-childs-social-skills-in-kinderga…

Снимка на корицата: Оранжево морето
Илюстрация в статията: Jeramiah Morelli

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?
Registration is disabled.

Want to Login?

Forgot Password?