Loading
Историята на невероятната майка и нейния гениален син

Историята на невероятната майка и нейния гениален син

НАНСИ ЕДИСОН И ТОМАС ЕДИСОН

 

Нанси Едисон била около 37 годишна, когато се ражда нейният седми и последен син – Томас. Учителка по професия, тя с желание помагала на малкия си син да развива включително любопитния си ум. Научила го на четене, писане и математика, а по-късно Томас продължил да развива себе си, като сам четял и търсил знания.

Томас пораснал и дошло време да тръгне на училище. Разбира се, това било вълнуващо приключение за любопитното момче. Един ден, няколко месеца след началото на учебната година, Томас се прибрал в къщи с бележка в ръце и казал на майка си: “Мамо, учителят ми даде тази бележка и каза само ти да я прочетеш. Какво пише вътре?”

Майката веднага отворила плика. Очите й се изпълнили със сълзи и с трепет в гласа си тя зачела:

    – Синът Ви е гений! Нашето училище е твърде малко и няма достатъчно добри учители за него. Моля Ви, учете го Вие!

Минали години, Томас Едисон се превърнал в най-великия откривател в историята – това е добре известно на всички. Сред неговите над 1 000 открития са електрическата крушка, техниката на звукозаписа и кинофилма. Имал е брилянтен ум, успешен бизнес, слава…но преди всичко е имал невероятна майка!

Малко след нейната кончина, той отишъл в родния си дом. Между архивите той намерил сгънат лист – онова същото писмо, което донесъл на майка си като ученик. Отворил го и зачел:

    – Синът Ви е умствено изостанал. Не можем да му позволим да посещава нашето училище. Изключен е!

Това въздействало силно на Томас и в своя дневник той написал:

„Томас Алва Едисон бил умствено изостанало дете, чиято майка го превърнала в гения на века!“

Нанси Едисон и най-малкият й син Томас.

Историята на Нанси Едисон показва силата, която можем да дадем на своите деца, ако им покажем колко силно вярваме в тях. Ключовата дума тук е покажем. Колкото и да вярваме или обичаме своето дете, то има нужда да го чува, вижда и усеща.

Томас Алва Едисън (11 февруари 1847 – 18 октомври 1931) е американски изобретател и бизнесмен. Той е един от първите изобретатели, приложили принципите на масовото производство при създаване на изобретения.

 

Източник: Текстът е емоционалния финал на лекцията “Механизми за психическа защита” на проф.д.пс.н. Илия Петров Пеев на Национална научна конференция по Сугестопедия, Варна 2018.

Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?
Registration is disabled.

Want to Login?

Forgot Password?