Човек може да създава приятелства цял живот – от ранни детски години до достолепна възраст.
Има отворени характери, които привличат хората към себе си, но и има по-трудни характери, които не могат да бъдат разбрани веднага и там приятелството не е лесна мисия.
Затова децата се нуждаят от помощ, да им покажете как да станат социални и да бъдат добри приятели.
Децата осъзнават, че имат нужда от приятели, когато станат на четири-пет години. В детската градина те вече са влезли в общност и виждат, че има деца, с които се разбират по-добре, и ги определят за свои приятели. Как ще се зароди това приятелство, кой ще протегне пръв ръка зависи много от темперамента на детето. Когато това се случи и взаимоотношенията между децата вървят гладко, приятелството е нещо много вълнуващо и прекрасно.
Но има и други случаи, когато детето страда и плаче, защото никой не иска да му бъде приятел. Това е изключително стресиращо и за него, и за родителя, който при подобни думи и поведение от страна на детето си, се чувства потиснат и сякаш виновен за сълзите му.
А всеки родител иска да предпази детето си от лоши емоции, да го защити и да се увери, че синът му или дъщеря му имат много приятели.
За да помогнете на детето си да развие социалните си умения като възможност за комуникация, за решаване на проблеми, за съпричастност, за взаимопомощ, може да се възползвате от следните съвети и техники:
- Поканете деца на гости да си играят, да обядват или вечерят заедно с вашето дете.
- Запишете го на спорт, на танци или на друга групова дейност, където може да се научи да общува в по-специфична среда, освен в градината или в училище.
- Включете детето си в разговор със съседа, с продавачката от магазина, т.е. в необичайна за него среда.
- Изслушвайте детето си, когато ви разказва какво се е случило в двора на градината, на детската площадка. Преценете неговите знаци за приобщаване и го подкрепете в избора му на приятели. Поканете ги у дома си, опознайте ги, по възможност и техните родители.
- Когато обаче нещата не вървят добре и детето ви страда, запазете балансирано поведение. Бъдете съпричастни с неговата болка, обяснете му, че това се случва във всяко приятелство, има добри, но понякога има и лоши моменти. Ако има нужда, може да потърсите помощта на учител, треньор, който да ви подкрепи и сподели безпокойството ви.
Важно е да умеете да покажете на детето си как да бъде добър приятел и как да създава такива.
Този модел на поведение може да изградите и у дома с помощта на следните съвети:
- Помогнете на детето си да разбере кои са му силните страни.
- Покажете му, че имате чувство за хумор към самия себе си и собствените си недостатъци.
- Изслушвайте го, без да го критикувате.
- Изкажете му похвала и го окуражете за приятелство с негово другарче.
- Проявете разбиране и съпричастност към преживяванията на другите.
- Не се оплаквайте, а научете децата си да приемат това, което не могат да променят, и да положат много усилия, за да променят това, което могат.
Когато дадете на детето си всички тези умения, вероятността в живота му да нахлуят с нетърпение много приятели, е голяма.
И тогава се създават истински, емоционално здрави, човешки взаимоотношения, които понякога издържат цял живот.
Източник: helpkarma.com