Като родители всички ние мислим за бъдещето на детето си и как да му помогнем да върви по правилния път. Най-важното в родителската мисия е да се опитаме да разберем кое ще бъде най-добро за нашите деца. Шахът е идеалния спорт за упражнение на най-важния орган – мозъка. Практикуването му със сигурност няма да доведе до изграждане на бицепси и тонизиране на коремните мускули, а до много повече.
Ето пет конкретни примери за това колко полезна може да бъде партия шах:
✅ Подпомага се мозъчният растеж.
Подобни игри, които предизвикват мозъка, образно казано, стимулират растежа на дендрити – те са единият от двата вида израстъци на нервната клетка, които провеждат нервните импулси към тялото на клетката. Взаимодействието с хора и ангажирането в предизвикателни дейности също стимулира растежа на дендритите.
✅ Упражняват се и двете мозъчни полукълба.
Според данни на немско проучване, при идентифициране на шахматни позиции от играещи шах, се установява значително активиране и в двете части на мозъка им. Оказва се, че времето за реакция сред всички е еднакво, но експертите в шаха използват двете мозъчни полукълба, за да отговорят по-бързо на въпросите, свързани с шахматните позиции.
✅Повишава се нивото на интелигентност.
Такова е твърдението нанаучно проучване, в което участие взимат 4000 студенти от Венецуела. То продължава за период от четири месеца, по време на които доброволците играят шах. Установява се действително покачване в нивата на интелигентност при всички участници без значение от пола им.
Учените са забелязали, че когато децата започват да играят шах, родители веднага откриват промени в поведението им, както и в начина им на учене. Ако по-рано едно дете е било мързеливо, апатично и без желание да учи, благодарение на шахмата започва да обръща повече внимание на уроците, става и по-отговорно към всичко.
В същото време се развиват такива качества като търпение, желание за победа, концентрация, внимание, координация, издръжливост.
✅ Повишава интереса към изучаване на различни науки.
Заслужава да се отбележи фактът, че детето започва да се интересува повече от математика. Но шахматът подтиква и към творчество, спомага изучаването на чужди езици.
✅ Развива уменията за решаване на проблеми.
В нашия бързо развиващ се свят всеки ден се сблъскваме с множество проблеми и препятствия на всяка стъпка от живота си. Като родители, е важно да подготвим детето си за тези проблеми, да го научите как да ги реши и да продължи напред. Така ще имате независимо, уверено в себе си дете. Шахът е блестящия пример за развиване на тези умения. Нека детето ви бъде уверено, решаващо проблеми чрез игра на шах.
Така че ако искате положителна промяна в поведението на детето си, опитайте се да го научите да играе шахмат.
Всеки ли може да се научи да играе тази игра?
В действителност, всеки може да се научи на играта, няма ограничения на за възраст, пол или социален статус. Шахът кара хората да мислят, да анализират, развива тяхната памет и скорост на мислене. Например, опитните играчи могат да предвидят 20-30 хода напред! Това е голямо разнообразие от възможности, които се анализират и отчитат от мозъка.
На каква възраст е най-добре да започне човек да играе шах?
Знаете ли, че 4-5 годишни деца вече посещават клубове за игра на шахмат? Напълно възможно е 5-10 годишни деца да се научат за играят шах. По време на играта се активират почти всички части на мозъка, подобряват се невронните връзки между двете полукълба, подобрява се паметта. Например, повечето играчи знаят няколко чужди езика.
*Шахматът се играе върху квадратна дъска, която е разделена на 64 (8×8) квадратчета. Условно цветът на 32 от тези квадратчета е бял, а на другите 32 – черен. Цветовете на полетата се редуват, като се изисква първото поле отляво на първия ред от страната на всеки играч да е черно. Всеки играч разполага в началото с 16 фигури.
Снимка: www.talentschool-varna.com/