Публикуваме разказа на Деси от Академии „Angry Birds“ за работата й в сферата на образованието в мегаполиса Шън Джън, Китай.
„Angry Birds – наричам ги мои пилета: те са малки, колоритни, винаги шумни, лесно се палят и импулсивно се радват, но преди всичко искат, искат и винаги получават. И всички ние ги обичаме – това са децата!
За едногодишния си престой в Китай – държавата на капиталистическия комунизъм успях да придобия толкова много педагогически нравствен опит и познания в сферата на учителството, колкото не бих могла за цял един съзнателен живот. В 20 милионен град като Шън Джън надпреварата с прогреса и технологиите дават крила на образованието в частния и държавния сектор без предел и граници.
Като млад учител в 60 часа седмично работа ме накараха да „вляза в час” и да дам 200% от себе си. Имах възможност да израсна в кариерата си, работейки на няколко места включително събота и неделя- не поради липса на средства, а жадна за знания и поле за изява. Авторитетът на учителя на първо място е безценно качество в социалната система на китайците, която дава на учителя истинско звание на мисионер. По време на длъжността ми като директор на международно училище получих най-голям достъп до вътрешността на философията на Китай за даване на знание и напредък в света на технологиите. Тогава видях истинско желание у децата да възприемат знания, защото те от малки знаят, че в дву-милиaрдна държава като Китай успяват само най-добрите. Образованието е техния шанс за реализация и гаранция за по-добър живот. За един клас от 10-тина ученици обаче се грижи цял екип от педагози, които всекидневно се занимават да дават знания и умения по интересен, забавен и ефективен начин – без излишни и непотребни за възрастта им предмети.
При завръщането си в България бях убедена, че родината ни не е готова за това, което аз ще донеса от Китай, но въпреки това се залових за работа, създавайки занимални Angry Birds Academy. Към всеки успех се върви с малки стъпки и почивки.
У нас времето е спряло и прогреса е все още чужда дума. Не случайно заложих на методите на китайците за ефективно и прогресивно развитие на детския ум включвайки все повече интерактивни и иновативни методи на образование в Angry Birds Academy.
Ако бях властимаща, бих дала повече правомощия на местната управа на училищата – сами да избират методите си на преподаване, бих увеличила персонала и намалила състава на класовете за да върна авторитета на учителя. В момента той е загубен някъде между чиновническото бюро, цирковата площадка и се смята за служител на родителя. Респективно, бих увеличила двойно заплатите и намалила работното време, тъй като учителите работят в извънработно време за да проверяват домашни, да набавят допълнителни материали, описват работата си към управата и не спират да се усъвършенстват с новите методи и дейности на нашето иначе напрегнато съвремие. Защо повече доходи ли? – Защото учителската психика се изтощава, стремейки се да възпита и научи не едно две деца – учителят има стотици деца. Всеки от нас има по една майка която се прибира понякога уморена от работа. Представете си такава, която има всеки ден 20-тина.
В днешно време учителят трябва да бъде не само педагог, но и психолог, естет, изповедник. Според мен той трябва да носи и нещо от възрожденският учител. Тази професия изисква отговорност и всеотдайност. Като истински учител, аз намирам удовлетворение в постиженията на учениците си, и съм щастлива от това, което правят, виждайки всяка година реалните резултати на работата на целия екип на Angry Birds Academy.
Оптимист съм и вярвам, че силата, която образованието носи, ще промени обществото ни към по-добро.“
Ако ви е харесала статията на Деси от Академии Angry Birds в кв. Чайка и в кв. Младост, можете да ги последвате във Фейсбук: Angry Birds Academy.
Още информация: angrybirds.bg.