Loading
Дигитални умения, необходими за безопасно сърфиране

Дигитални умения, необходими за безопасно сърфиране

Работата с информационни технологии не беше често срещано умение допреди десетина години. Днес, тя е минимално изискване за практикуване на почти всяка професия.

Поради тази причина развиването на дигитални умения е съществена част от целта на образованието.

Малките деца често са изложени на кибер рискове, като например кибертормоза или пристрастяването към технологиите. Дигиталният свят може да създаде поведенчески норми у тях, които да пречат на нормалното им общуването с другите. И докато повечето деца се справят с тези предизвикателства, проблемите се засилват при по-уязвимите деца, включително тези със специални потребности, малцинствата и хората в неравностойно положение. За да предпазим децата си от опасностите в Интернет, трябва да ги научим на тези умения:

Дигитална идентичност: способност за изграждане и управление на почтена идентичност онлайн.

Управление на времето пред екрана: чрез самоконтрол да управляват времето си пред екрана, мултитаскинга и участието си в онлайн игри и социални медии.

Управление на кибертормоза: да откриват ситуации на кибертормоз и да ги решават правилно.

Управление на киберсигурността: да създават и използват силни пароли.

Управление на поверителността:  да преценяват личната информация, споделена онлайн, за да се защити неприкосновеността им.

Критично мислене: да се разграничава вярната и невярна информация, добро и вредно съдържание и достоверни и съмнителни контакти онлайн.

Цифрови отпечатъци: да се разбере смисъла на тяхната употребата и да се използват отговорно.

Дигитална съпричастност: способността да показват емпатия към собствените и другите нужди и чувства онлайн.

Децата вече са потопени в дигиталния свят и се влияят от него. За нас е важно да им осигурим умения и подкрепа, за да бъде Интернет място, което да ползват с лекота и увереност.

Ето на какви правила за сигурност и безопасност в интернет трябва да научим нашите деца:
Мило дете, докато сърфираш в интернет:

  1. Никога не давай лична информация като име, парола, адрес, домашен телефон, училището, в което учиш, месторабота или служебен телефон на родителите си, без тяхно разрешение.
  2. Никога не изпращай свои снимки или снимки на твои близки, без преди това да си обсъдил решението си със своите родители.
  3. Никога не приемай среща с някой, с когото си се запознал в интернет, без съгласието на твоите родители. Ако те одобрят срещата, нека тя да е на публично място и по възможност да е в присъствие на твои близки или приятели.
  4. Никога не отговаряй на съобщения, които са обидни, заплашващи, неприлични или те карат да се чувстваш неудобно. Информирай родителите си за такива съобщения.
  5. Никога не отваряй електронна поща, получена от непознат подател. Тя може да съдържа вирус или друга програма, която да увреди твоя компютър.
  6. Никога не се представяй за някой, който не си. Не скривай годините си и не посещавай сайтове за възрастни.
  7. Винаги внимавай, когато някой ти предлага нещо безплатно или те кани да се включиш в дейност, обещаваща лесна и голяма печалба.
  8. Винаги внимавай, когато разговаряш в чат. Помни, че хората онлайн често се представят за такива, каквито не са.
  9. Винаги бъди вежлив и уважавай правата на другите.

Източници:
www.weforum.org
az-deteto.bg

Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?
Registration is disabled.

Want to Login?

Forgot Password?